63 245 00 33 600 45 00 33 Pon - Pt 09:00 - 18:00 ul. Spółdzielców 46/6 p, 62-510 Konin
63 245 00 33 600 45 00 33 Pon - Pt 09:00 - 18:00 ul. Spółdzielców 46/6 p, 62-510 Konin

Pytania i odpowiedzi

1) Czym jest implant zęba?

Jest to tytanowa śrubka, odpowiednio przygotowana chemicznie i fizycznie, tak by w najlepszy możliwy sposób zastąpić brak korzenia zęba

2) Czy wprowadzenie implantu zęba jest bolesne?

Zabieg implantacji jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, które jest w 100% wystarczające, więc zabieg przebiega bezboleśnie.

3) Czy ja mogę mieć wykonane implanty zębów?

Każdy człowiek powyżej 16 roku życia, jeśli nie ma przeciwwskazań ogólnych i miejscowych może mieć wykonany implant zęba.

4) Jakie są koszty wprowadzenia implantu?

Zawsze należy mówić o leczeniu implantologicznym, gdyż składa się na to nie tylko fizyczne umieszczenie implantu, lecz również wykonanie korony porcelanowej zastępującej ząb oraz ewentualne dodatkowe zabiegi np. odbudowa brakującej kości. Każdy przypadek jest inny i rozpatrywany jest indywidualnie. Wstępny kosztorys pacjent otrzymuje po wizycie konsultacyjnej i wykonaniu ewentualnych badań dodatkowych, np. zdjęć rentgenowskich lub tomografii szczęk 3D

5) Ile czasu trwa leczenie implantologiczne?

Czas leczenia jest wysoce zależny od problemu z jakim zgłasza się pacjent. Średnio czas leczenia implantologicznego wynosi przynajmniej 4 miesiące.

6) Czy istnieje ryzyko, że wprowadzony implant stomatologiczny „nie przyjmie się”?

Mimo prawidłowo wykonanego zabiegu i zastosowania najbardziej zaawansowanych implantów, istnieje niewielkie (2-5%) ryzyko braku integracji implantu z tkanką kostną. Wpływają na to czynniki miejscowe i ogólne. Po przeanalizowaniu ewentualnych przyczyn „odrzucenia” implantu wraz z pacjentem podejmujemy decyzję o ponownej implantacji lub wyborze innego, alternatywnego uzupełnienia brakujących zębów. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych pacjentów. W klinice City Dent ponowne wprowadzenie implantu jest zawsze bezpłatne.

7) Jakie są przeciwskazania do leczenia implantologicznego?

Przeciwskazania dzielimy na bezwzględne – ciężkie schorzenia ogólnoustrojowe: choroba nowotworowa, choroby psychiczne oraz brak możliwości rekonstrukcji tkanki kostnej w przypadku jej niedoboru. Do przeciwskazań względnych można zaliczyć: aktywną nieleczoną parodontozę, brak higieny jamy ustnej, palenie papierosów, liczne ogniska próchnicy. Przeciwskazania względne są analizowane przez lekarza prowadzącego i w miarę możliwości są eliminowane, tak by umożliwić pacjentowi rozpoczęcie leczenia implantami.

8) Miałem usunięty swój pierwszy ząb – szóstkę. Czy muszę uzupełnić ten brak teraz czy mogę jeszcze poczekać?

Brak jednego zęba warto uzupełnić, i to przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze poprawi to efektywność przeżuwania pokarmów, po drugie – brak nawet jednego zęba powoduje, że zęby sąsiednie zaczynają „wędrować”, przechylać się w kierunku luki. Powstaje wówczas rozwój wady zgryzu i/lub choroby okluzyjnej – nieprawidłowych kontaktów zębowych, co może spowodować poważne konsekwencje w późniejszym okresie życia pacjenta i znacznie utrudnić funkcje żucia pokarmów, pogorszyć wygląd zębów lub nawet estetykę twarzy.

9) Co to jest choroba okluzyjna? Jak się to objawia?

Choroba okluzyjna dotyczy nieprawidłowych kontaktów pomiędzy zębami górnej i dolnej szczęki. Powoduje ona zaburzoną prace stawów skroniowo-żuchwowych, nierównomierne starcie powierzchni zębów oraz uczucie napięcia mięśni. Objawami tego schorzenia są: wrażliwość zębów na bodźce termiczne, np. spożywanie zimnych pokarmów, nadmierne starcie zębów, bóle głowy, zgrzytanie zębami.

10) Co to jest stomatologia mikroskopowa i do czego służy mikroskop przy leczeniu kanałowym?

Stomatologia mikroskopowa jest to najnowocześniejsza dziedzina stomatologii, której kluczowym elementem jest diagnostyka i leczenie pod mikroskopem, czyli w powiększeniu. Ząb jest obiektem stosunkowo małym, więc jego powiększenie pozwala dostrzec więcej szczegółów, a tym samym dokładniej, precyzyjniej diagnozować schorzenie i leczyć. Najszersze zastosowanie mikroskop zabiegowy znalazł w endodoncji (nauka o leczeniu kanałowym). Dlaczego? Otóż kanały obecne w zębie są najmniejszymi obiektami z jakimi może mieć do czynienia dentysta. Jeśli powiększymy wnętrze zęba przy pomocy mikroskopu stomatologicznego, to jesteśmy w stanie dokładnie zlokalizować, opracować i wypełnić kanały zębowe. A tym samym znacznie podnieść jakość naszego leczenia kanałowego i jego przewidywalność. Dzięki zastosowaniu mikroskopu, zęby które dawniej skazane by były na usunięcie, można obecnie uratować. W naszym centrum stomatologii City Dent dysponujemy dwoma mikroskopami stomatologicznymi.

11) Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zabiegiem bezpiecznym, długotrwałym, drogim?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem ma jeszcze dwie niepodważalne zalety: znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa wykonywanego zabiegu dla pacjenta oraz często skraca czas leczenia do jednej wizyty, tym samym oszczędzając czas i pieniądze naszych pacjentów.

12) Mam złamane narzędzie w kanale zęba. Co da się z tym zrobić?

Zdarza się, że podczas opracowywania (oczyszczania) lub wypełniania kanału zębowego, narzędzie ulega złamaniu. Dotyczy to szczególnie kanałów zakrzywionych i/lub bardzo wąskich. W zależności od miejsca, w którym to narzędzie zablokowało światło kanału i od schorzenia z jakim Pacjent zgłosił się do nas, podejmujemy najwłaściwszą decyzję postepowania. Nadrzędnym celem leczenia kanałowego jest oszczędzanie, ochrona tkanek zęba oraz przywrócenie jego funkcji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć naszych prac w rubryce „Nasze prace”, przypadek nr 15 oraz nr 17.

13) Czy w trakcie leczenia implantami zębowymi pacjent funkcjonuje bez zębów?

Absolutnie nie! Podczas okresu wgajania się implantów pacjenci City Dent użytkują tymczasowe uzupełnienia protetyczne. W strefie estetycznej, czyli w odcinku przednim uzębienia stosujemy korony i mosty tymczasowe, jeśli leczenie dotyczy bezzębia, wykonujemy często protezę tymczasową.

14) Co jest lepsze? Implant czy mostek? A co jest droższe?

Z medycznego punktu widzenia, uzupełnienie braku lub braków zębowych implantem, implantami stomatologicznymi jest niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta. Leczenie implantem eliminuje konieczność opiłowania zdrowych własnych zębów i to jest najważniejsze! Należy pamiętać i lekarze City Dent zawsze to powtarzają – opiłowanie zębów w celu wykonania mostu – jest to nieodwracalna utrata tkanek zęba. I to jest najważniejszy element przewagi implantu nad mostem. Owszem leczenie implantem jest nieco droższe niż leczenie mostkiem porcelanowym, lecz korzyści zdrowotne są niewspółmiernie większe.

15) Ze względów zdrowotnych i finansowych nie mogę mieć wykonanego zabiegu implantologicznego, a muszę uzupełnić brak jedynki górnej. Jakie są rozwiązania?

W naszej placówce proponujemy pacjentom tylko sprawdzone, nowoczesne i najlepsze rozwiązania protetyczne – uzupełnienia cementowane na stałe w jamie ustnej. W przypadku niemożliwości wykonania leczenia implantologicznego są 3 sposoby uzupełnienie braku zęba: most porcelanowy, most kompozytowy i most adhezyjny.

16) Co to jest most kompozytowy i most adhezyjny

Most kompozytowy jest tym samym czym jest most porcelanowy, czyli uzupełnieniem braku jednego lub kilku zębów elementem protetycznym cementowanym na stałe na wcześniej odpowiednio przygotowane zęby własne. Wiąże się to z precyzyjnym oszlifowaniem lub ukształtowaniem powierzchni minimum dwóch zębów. W klinice City Dent stosujemy nowoczesne metody przygotowania zębów pod mosty. Różnica między mostem porcelanowym i kompozytowym polega na składzie chemicznym materiału.

Z kolei most adhezyjny – jest to uzupełnienie braku jednego zęba bez konieczności ingerencji w zęby sąsiednie. Należy tu zaznaczyć, że nie każdy pacjent może mieć wykonany dany rodzaj uzupełnienia, decyduje o tym lekarz na wizycie konsultacyjnej.